Home » Belgelendirme » Ce Belgesi » Ce Belgesi Ne İşe Yarar ?

Ce Belgesi Ne İşe Yarar ?

Ce Belgesi Ne İşe Yarar ?

Avrupa’ya Uygunluk anlamına gelen CE işareti , üye ülkelerde serbest ticaret yapılabilmesi için gereken zorunluluklardan birisidir. Fransızca kökenli olan bu işaretin olmadığı ürünler, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu üye ülkelere ithal edilemez ve serbest ticaret ürünü olarak satışa sunulamaz. Bu nedenle son derece önemli olan CE belgesi ne işe yarar diye merak edenler için şöyle bir açıklama yapabiliriz:

Bir üründe veya hizmette CE işaretinin bulunması;

· Ürünün Avrupa Bölgesinde serbest olarak pazarlanmasını ve satılmasını sağlar. Bu nedenle üreticiler ürünlerinde bu işareti bulunduramazsa, Avrupa pazarında satışa sunamaz.

· Üzerinde bulunduğu ürünün Avrupa Birliği Teknik Mevzuatına uygun olduğunu gösterir. Bu da ürünün güvenilirliğine işarettir.

· O ürünün bir nevi uluslararası arenadaki serbest dolaşım kartıdır.

· Kesinlikle bir kalite belgesi ya da göstergesi değildir. Bu konuda bazen yanlış anlaşılmalar olmaktadır. Kaliteden önce güvenliğin simgesidir ve kalitenin başlangıcıdır. Ce işareti olmayan ürünler sağlık açısından güvenilir kabul edilmez ve niteliksiz olarak görülür.

· Ürünün Avrupa’da yasal olarak geri çevrilmesinin önüne geçer.

CE belgesi, sanılanın aksine ürünün kaliteli olduğunu gösteren bir belge değildir. Bu hususta bazı yanlış bilgiler bulunmaktadır. CE belgesi sadece ürünün çevreye sağlık açısından uygun olduğunu gösteren güvenlik belgesidir. Bu belgenin olduğu ürünler insanlara, hayvanlara ve bitkilere yani çevreye zararlı değildir. Güvenle kullanılabilir demektir.

Bu ilginizi çekebilir

Ce Belgesi Almak

Dünya ekonomisine yön veren ve lider konumunda olmak isteyen bazı ülkeler ya da ülke toplulukları …