Home » Danışmanlık » ISO 17025 Belgesi Nedir

ISO 17025 Belgesi Nedir

ISO 17025 akreditasyon belgesi bir deney veya kalibrasyon laboratuarının her türlü teknik konuda yeterli olduğunu ve laboratuarın doğru ve güvenilir sonuçları üretebildiğini kanıtlamak için hangi standartlara sahip olması gerektiğini gösterir. Bu belge teknolojik ve bilimsel gelişmeler göz önünde bulundurularak çok kez değişmiş ve yenilenmiştir. Bilim ve teknoloji alanlarında deney ve kalibrasyon laboratuarlarının güvenilirliklerini ve kalitelerini belirleyen akreditasyon kurumları temelde ISO 17025 belgesi ışığında hareket etmektedir.

ISO 17025 Standartları

Bilim ve teknolojinin gelişmesi insanlara birçok fayda sağladığı gibi yeni üretilen her cihaz ve yeni elde edilen her deney sonucu güvenilir ve yeterli olması için bazı kıstaslara ihtiyaç duymaktadır. ISO 17025 laboratuarların teknik ve uygulama noktasında bütün imkânlarını denetleme olanağı tanır. ISO 17025’nin içeriğine göre laboratuarlar kusursuz bir yönetime sahip olmalıdır. Ayrıca bu laboratuarlarda yapılan deney ve ölçümler teknik açıdan doğru ve güvenilir yöntemlerle yapılmalı ve yeterli sonuçları içermelidir. Unutulmamalıdır ki ISO 17025, ISO 9001’in deney ve kalibrasyon laboratuarlarına uyarlanmış halidir. ISO 17025 kaliteli bir yönetimi öngördüğünden ISO 9001’deki bütün koşullar bu standart kapsamında da yerine getirilmelidir.

ISO 17025 Neden Önemli?

ISO 17025 bilim ve teknoloji alanındaki deney ve ölçümlerin standardını oluşturduğundan oldukça önemlidir. Bir ülkenin yaptığı çalışmaların dünya tarafından kabul görmesi için yeterli, güvenilir ve sağlıklı sonuçlar içermesi gerekir. Bu da ancak belli standarttaki laboratuar imkânlarının kullanılması ve çalışmalar sırasında standart deney ve ölçüm yöntemlerinin uygulanmasıyla mümkün olabilir. Bir laboratuarın bu hangi standartlarda çalışmalarını yürütmesi gerektiğini ise ISO 17025 belgesi belirlemektedir. Ancak bu belge koşulları yerine getirildiğinde elde edilen sonuçlar uluslararası kabul görmüş bir konumda değerlendirilebilir. Böylelikle aynı standartları benimsemiş ülke ve kurumlar arasında güvenilirlik açısından eşdeğerlik oluşturulmuştur ve bu kurumlar yapılan çalışmaların geçerliliğini ancak bu yolla tanımaktadır.

ISO 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuarlarının Kalite Yönetimi’nin Faydaları

Bilim ve teknoloji, deney ve gözlem yoluyla elde edilen her bilginin birbirine taban oluşturarak ilerlediği uzun bir sürecin sonucudur. Bu sebeple ülke ve kurumlar arasındaki bilgi alışverişi büyük bir önem taşımaktadır. Bu bilgi alışverişinin ve işbirliğinin sağlanması için de ortak bir zemine ihtiyaç duyulur. ISO 17025 bu zemini laboratuar ve kuruluşlara sağlayarak daha sağlıklı bir bilgi değişimi yaratmaktadır. Böylelikle bu işle ilgilenen kurum ve kuruluşlar daha uyumlu bir şekilde aynı amaç doğrultusunda ilerleyebilirler.

Bu ilginizi çekebilir

ISO 9001 : 2008 Belgesi için Danışmanlık

Bilindiği üzere ISO 9001 : 2008 bir kalite yönetim sistemi standardıdır. 2008 Yılında son şeklini …