Home » Belgelendirme » ISO Belgesi » ISO 9001 » ISO 9001 Belgelendirme Firmaları

ISO 9001 Belgelendirme Firmaları

ISO 9001 belgesi , yapılan hizmetin ve üretilen malın kaliteli bir yönetim anlayışı sonucunda elde edildiğinin en büyük göstergesidir.Herhangi bir sektöre ait olamayan bu belge, hemen hemen her dalda uygulanabilen uluslararası geçerliliğe sahip olan bir belgedir. Sağlıktan, eğitime,üretimden kamu işlerine kadar pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Peki, organizasyonlar için son derece önemli olan ISO 9001 belgesi nereden alınır ?
Bu sorunun cevabına kısaca danışmanlık ve belgelendirme hizmeti veren firmalar diyebiliriz. ISO 9001 danışmanlık firmaları sektörde hizmet veren bağımsız firmalardır. Bu firmalar ISO belgesi almak isteyen organizasyonlara en baştan itibaren rehberlik ederek belgeyi almaları için gerekli süreci tamamlamalarını sağlamaya çalışır. ISO 9001 danışmanlık firmaları, bu konuda eğitimli baştetkikçi danışmanlar ile firmaları denetler ve kontrol altında tutar. Böylece belge alındıktan sonra kaliteli yönetim anlayışının devam etmesi sağlanmış olmaktadır. ISO 9001 belgelendirme firmaları uluslararası geçerliliğe sahip olan akreditasyonu elinde bulundurmak zorundadır.
Ülkemizde bu onay Türk Akreditasyon Kurumu ( TURKAK )tarafından verilmektedir. Başta kamu ihalelerinde olmak üzere gerekli yerlerde ISO 9001 belgesi istendiğinde TURKAK onaylı bir firmadan alınmış olması yeterli olacaktır. Eğer uluslararası arenada iş yapmak isteniyorsa ve TURKAK onaylı bir belgelendirme yeterli olmayabilir. Bu nedenle gerekli kuruluştan alınmalıdır. Eğer TURKAK onaylı olmayan ve uluslararası geçerliliği
olan bir ISO belgelendirme firmasından alınan ISO belgesi varsa bu belge ülkemizde de geçerlidir. Eğer ihalelerde TURKAK onaylı ISO belgelendirme firmalarından olması istenirse TURKAK’dan elinizde bulunan belgenin geçerliliğine dair bir yazı alabilirsiniz. İhalelerde TURKAK’dan alınan belgeyi beyan etmeniz yeterli olacaktır.

Bu ilginizi çekebilir

ISO 9001:2015

ISO 9001.2015 Revizyonu

ISO 9001:2015 – Genel değişiklikler nelerdir? ISO 9001:2015 versiyonunda yapılan değişikliklerin sebeplerini ve yararlarını belirtmeden …