Home » Belgelendirme » ISO Belgesi » ISO 9001 » ISO 9001 Belgesi almak için gerekenler

ISO 9001 Belgesi almak için gerekenler

Ticari anlamda faaliyet gösteren firmaların gerek yurt içinde gerekse uluslararası arenada daha başarılı olabilmesi için gerekli olan birtakım belgeler ve yeterlilikler vardır. ISO 9001 belgesi de gerekli olan bu belgelerden birisidir. Firmalar, ISO 9001 belgesine sahip oldukları zaman ürün ve hizmetlerinde dünya standartlarında kalite olduğunu belgelemiş olur. Anlaşılacağı üzere son derece önemli olan ISO 9001 belgesi almak için gerekenler nelerdir? Bu sorunun cevabına kısaca bir göz atalım.

· Öncelikle ISO 9001 belgesi almak için yapılması gereken en önemli şey, işletmedeki ürün ve hizmetlerin gerekli olan standartlar için koşulları yerine getirebilmesini sağlamaktır. Yani başvuruda bulunmadan evvel gerekli standartların sağlanarak işletmeye uyarlanması gerekir.

· İlk aşamanın yerine getirilmesinin hemen ardından gelinen aşama kontrol edilir ve standartların devamlılığı sağlanarak Kalite Yönetim Sistemi oluşturulur. Süreç buradan yönetilir.

· Kalite Yönetim Sistemi süreç içerisinde etkin bir rol oynayarak organizasyon içerisinde yer alan tüm çalışanların bu sürece uymasını sağlamalıdır. Sürekli kontrol ve iyileştirme yapılarak devam edilir.

· Yukarıda bahsettiğimiz şartların yerine getirilmesi sonucunda gerekli belgeleri alabilmek için bağımsız danışmanlık hizmeti veren kuruluşlara
müracaat edilebilir. Artık organizasyon içerisinde ISO 9001 belgesi almak için gerekenler yerine getirilmiş demektir.

· ISO9001 belgesi almak için Macroteknik Danışmanlık Hizmetlerinden telefon ya da herhangi bir şekilde mutlaka iletişime geçip bilgi almanızı öneririz.

· Bu aşamaya kadar yapılması gereken her şeyi tamamlamış bulunmaktasınız. Bundan sonraki süreçte ISO 9001 belgesi almak için firmamızda yer alan uzmanlar süreç boyunca sizleri yönlendirecektir.

ISO 9001 belgesi almak için gerekli aşamaların tamamlanması sonucunda artık organizasyonuz bu belgeyi almaya hak kazanacaktır.
Böylece kurumsallaşma yolunda çok önemli bir adım atılarak iş piyasasında etkinliğini arttıracaktır.

Bu ilginizi çekebilir

ISO 9001:2015

ISO 9001.2015 Revizyonu

ISO 9001:2015 – Genel değişiklikler nelerdir? ISO 9001:2015 versiyonunda yapılan değişikliklerin sebeplerini ve yararlarını belirtmeden …