Home » Belgelendirme » ISO Belgesi » ISO 13485 » ISO Belgeleri

ISO Belgeleri

ISO Belgeleri
ISO Belgeleri

ISO Belgeleri

ISO(International Organization Of Standardization) Uluslararası Standartlar Teşkilatı anlamına gelir. Bu teşkilat 1947’de İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulmuştur. Teşkilat 162 üye ülkeye sahiptir. Organizasyonun amacı elektrik ve elektronik dışındaki tüm konularla standartlar belirleyip bu konulardaki çalışmaları standartlar doğrultusunda yürütmektir.

ISO’nun Amacı

Ölçme ve adlandırma, mekanik alet ve işlemlerin içermesi gereken özelliklerin belirlenmesi ISO’nun görev tanımı içinde yer alır. Böylelikle dünya genelinde kullanılan birimler, işlemler, teknik eşyalar ve hizmetler bir standart kazanarak bunların uluslararası alanda değişimi ve ticareti daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. ISO’nun bir diğer amacı da bilim, teknik, ekonomi gibi konularda uluslararası bir işbirliği yaratmaktır. Böylelikle dünya genelinde tüm kaynak ve hizmetler en etkili ve kolay biçimde kullanılabilir.

ISO 9000

En popüler ISO belgelerinden biri ISO 9000’dir. ISO 9000 genel anlamda kalite yönetimi için üretilmiştir ve bu belgedeki standartlar, müşterilerinin ihtiyaçlarına en iyi ve kaliteli şekilde cevap vermek isteyen firma sahiplerine rehber olacak niteliktedir.

ISO 14000

Diğer bir popüler ISO belgesi de ISO 14000’dir. ISO 14000 çevresel yönetim standartlarını içerir. Bu belge içerisinde yer alan standartlar çevre sorumluluğuna sahip firmaların sahip olması gereken özellikleri belirlemektedir.

ISO 3166

Bir diğer sık kullanılan ISO belgesi ise ISO 3166’dır. Bu belge ülke kodları için uluslararası standartları belirler. ISO 3166’nin kullanım amacı ülkeleri ve bölgeleri harf ve sayılardan oluşan uluslararası kodlarla ifade etmektir. Böyle bir kodlama sistemi isim kullanırken ortaya çıkabilecek yanlışlıkların önüne geçer ve ülkeler arasındaki ürün, hizmet ve bilgi alışverişi gibi konularda aksama yaşanmasını engeller.

ISO 26000

ISO 26000 sosyal sorumluluk standartlarını içermektedir. Firmalar ve şirketler varlıklarını kendi içlerinde değil toplum içinde sürdüren organizasyonlardır. Bu sebeple toplum sağlığı ve iyiliği için bir sorumluluğa sahiptirler. Sosyal sorumluluk açısından sahip olunması gereken standartlar ISO 26000 ile belgelenmiştir.

ISO 50001

ISO 50001 enerji yönetimi standartlarını içermektedir. Enerji yönetimini sağlıklı bir şekilde yapmak hem firmanın zaman ve para kaybına engel olurken hem de çevre için önemli bir adımı ifade etmektedir. ISO 50001 de bu konuda ülke ve firmalara etkili enerji yönetimi ile alakalı uluslararası standartları sunar.

ISO 31000

ISO 31000 gıda güvenliği yönetimini amaçlamaktadır. Güvenli olmayan besin tüketmek sağlık açısından çok kötü sonuçlara yol açabilir. ISO 31000 gıda firmalarına güvenli ve sağlıklı besin standartlarını sunarak insan sağlığını uluslararası alanda korumayı hedeflemektedir.

Diğer ISO Belgeleri

ISO 31000 ülke ve firmaların etkili bir şekilde risk yönetimini sağlamaları için standartlar içerir. ISO 27001 de firmaların kendi veya müşterileri ile alakalı bilgilerin gizli tutulması ve korunması için standartları belirlemiştir. ISO 45001 ise iş sağlığı ve güvenliğini şirketler veya organizasyonlar bünyesinde oluşturmak adına alınması gereken önlemleri kapsamaktadır.

 

 

 

Bu ilginizi çekebilir

ISO 27001 Belgesi nasıl alınır- macroteknik

ISO 27001 Belgesi nasıl alınır ?

Diğer ISO Standartları gibi ISO 27001 Standardı da belgelendirilebilir. İsteyen firmalar ISO 27001 Belgesini danışmanlık …