Home » Danışmanlık » ISO/TS 16949 Otomotiv ve Yan Sanayi Kalite Yönetim Sistemi

ISO/TS 16949 Otomotiv ve Yan Sanayi Kalite Yönetim Sistemi

Dünya genelinde hizmet veren firmalar çalıştıkları sektörle ilgili bir takım standartlara uyarak bu çerçevede piyasada iş yapabilmektedir. Vermiş oldukları hizmet ya da ürettikleri ürünlerin kalitesini kanıtlayan çeşitli belgeler bulunmaktadır. ISO/TS 16949 belgesi de bahsettiğimiz belgelerden birisidir ve otomotiv sektörüne aittir. Bazı otomotiv devleri kendi aralarında anlaşarak QS 9000, VDA6.1, EAQF ve AVSQ gibi bir takım standartlar getirmiştir. Sadece lokal anlamda geçerli olan bu belgeleri de kapsayacak şekilde uluslararası geçerliliği olan ISO/TS 16949 Otomotiv ve Yan Sanayi Kalite Yönetim Sistemi Belgesi getirilmiştir. Böylece otomotiv sektöründe yer alan organizasyonlar bu belgeyi alarak kalitelerini ispatlamaktadır. Diğer ISO belgelerinde olduğu gibi bu belgede de organizasyon içerisinde belirli standartlar yakalanmaya çalışılır. Ardından iyileştirme ve geliştirme çalışmaları yapılarak kurumsallaşma yolunda hızla ilerlenir. Zaten ISO / TS 16949 belgesinin amacı da otomotiv sektöründe iyileştirme, tasarlama, geliştirme ve üretmektir. Bunların da kaliteli bir biçimde uygulanmasını sağlamaktır. Otomotiv sektöründe gerek imalat esnasında gerekse servis hizmetleri, yedek parça ve bakım gibi alanlarda bu belgenin olması, organizasyon açısından kalitenin bir göstergesidir. Bununla beraber müşteriler açısından da güven kazanma ve memnuniyet sebebidir. Bu belgenin oluşmasında üretim ve hizmet yerleri iş sahası olarak nitelendirilir. İş sahasının yanı sıra müşterilerin özel istekleri de bu belge kapsamında ele alınır. Böylece ortaya son derece kaliteli ürünler ve hizmetler çıkarak hem firmaları hem de müşterileri memnun eder.

ISO/TS 16949 KAPSAMI, KİMLER UYGULAYABİLİR ?

ISO/TS 16949’ un kapsamı;

Otomotiv sektörü için tasarım ve geliştirme, üretim ve uygun olduğunda servis faaliyetleridir.

Müşteriler tarafından belirlenen ürünlerin imalat ve/ veya servis parçaları üretildigi kurulusların tesisleri için uygulanabilir.

Üretim ile anlatılmak istenen faaliyetler;

_ Üretim maddeleri,

_ Üretim ve servis parçaları,

_ Kompleler,

_ Isıl islem, kaynak, boyama, kaplama veya diger son islem servisleridir.

Tasarım merkezi, sirket merkez büroları ve dagıtım merkezleri gibi yerler saha denetim parçasını olustururlar fakat tek başlarına bu teknik şartnameye göre belgelendirilemezler. ISO/TS 16949 kendi şartları yanı sıra müşteri özel isteklerini de kapsamaktadır.

Bu ilginizi çekebilir

ISO 9001 : 2008 Belgesi için Danışmanlık

Bilindiği üzere ISO 9001 : 2008 bir kalite yönetim sistemi standardıdır. 2008 Yılında son şeklini …