Home » CE Belgesi Almak İçin neler gereklidir

CE Belgesi Almak İçin neler gereklidir

Bu Bölüm Soru cevap kısmıdır. Kalite, Standardlar, Standardların uygulanması, Yönetmelikler, CE İşareti, TSE Belgelendirme, Kalite Yönetim Sistemleri konularında sorularınızı sorabilirsiniz.  
3
0

Ce Belgesi Almak için öncelikle ürününüzün hangi direktif kapsamına girdiğini bilmeniz gerekmektedir. İlgili Direktifte belirtilen yönergeleri ve varsa ürün standardını da dikkate alarak öncelikle ürün ile ilgili Onaylanmış Kuruluş  (Notified Body ) araştırması yapılır. Ürün özelliklerine bağlı ülkemizde her ürün ve direktif için Onaylanmış kuruluş bulunmamaktadır. Özellikle Yapı Malzemeleri’ nde Deprem İzolatörleri, Deprem titreşim takozları vb. Çoğu tıbbi cihazların ve Tekne ve Oyuncakların da dahil olmak üzere bir çok üründe Ülkemizde Ce Belgesi almak biraz sıkıntı oluşturmaktadır. Ancak Ürün standardları tedarik edildikten sonra Avrupa Komisyonun’ da standard numarası yazılarak Hangi ürünün hangi ülkede test edilebildiği ve CE Belgesi verildiği öğrenilebilir.

İkinci aşama olarak ürününüzün numunelerini EC veya AT Stdandartlarına göre hazırladıktan sonra gerekiyorsa güvenlik testleri akredite bir laboratuvarda yapılır ve Hazırlanan teknik dosyanın ekine iliştirilir . Ardından Ürün için Onaylanmış Kuruluşa başvurularak CE Belgesi alınması sağlanır.

Ürün Özelliklerine göre bir ürün Test gerektirmeyebilir de. Bunu öğrenmek için Ürününüzün detaylarını Macroteknik Danışmanlık’ a gönderebilir yada bu site aracılığıyla soru oluşturabilirsiniz.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.