Home » TSE Belgesi ve Önemi nedir

TSE Belgesi ve Önemi nedir

Bu Bölüm Soru cevap kısmıdır. Kalite, Standardlar, Standardların uygulanması, Yönetmelikler, CE İşareti, TSE Belgelendirme, Kalite Yönetim Sistemleri konularında sorularınızı sorabilirsiniz.  
1
0

TSE Belgesi hakkında bilgi verir misiniz ? TSE Neden önemli, nasıl alınıyor ?

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1
0

TSE Belgesi

TSE, Türk Standartları Enstitüsü’nün kısaltılmış halidir. TSE 1964 yılında Türk ürün ve hizmet standartlarını belirlemek için kurulmuştur. Sonrasında ISO ve ICE gibi başka bazı standardizasyon kuruluşlarına asil üye olmuş ve bu uluslararası kuruluşların Türkiye temsilcisi haline gelmiştir. TSE Türkiye’de standart kapsamında olan ürün ve hizmetlere uygunluk belgesi vermektedir. Firma denetlemesi ve sözleşme sonunda bu ürün ve hizmetleri sunan firma sahiplerine TSE markasını kullanma hakkı verilir. TSE Uygunluk Belgesi standartlara uygunluğu kabul edilmiş ürünün cins, sınıf ve tipini belirtir. TSE Uygunluk Belgesi’nin geçerlilik süresi 1 yıldır.

TSE Uygunluk Belgesi İçin Gerekli Şartlar

TSE Belgesinin alınması için , TSE Başvurusu yapacak kuruluşun öncelikle üretim yeri uygunluk kriterlerini yerine getirmesi, ardından sunulan ürün veya hizmetler için TSE tarafından belirlenen ürün veya hizmet standartlarının yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Daha sonrasında belge için başvur süreci başlar. Başvuruda bulunacak firma sahibinin firmanın yasal statüsünü gösteren noter tasdikli belgeyi edinmesi gerekmektedir. Bunun dışında firmayı temsil veya firmada imzalama yetkisi olan kişilerin imza sirküleri hazırlanmalıdır. Marka tescil belgesi de TSE Uygunluk Belgesi başvurusunda aranan şartlardandır.

TSE Belgelendirme Süreci

Başvuru sonunda Üretim yeri denetimleri yapıldıktan sonra firmanın Üretim yeri uygunluğu onay kazanır veya olumsuz bir denetleme süreci sonunda firmaya eksikleri hakkında bilgi verilir. Ardından ilgili ürün standardında belirtilen testleri yapılması işlemine geçilir. Ürün numuneleri standartlara uygun bir şekilde hazırlanmalı ve test kuruluşuna gönderilmelidir. TSE Gerekirse ürün testi için başka bir akredite laboratuarda ürün testlerinin yapılmasını isteyebilir. Test aşamasının da uygun geçmesi halinde firma ürün için TSE Markasını kullanmaya ve TSE Belgesi almaya hak kazanır.

TSE Uygunluk Belgesi’nin Önemi

İnsanlar ürün ve hizmet kalitesine önem vermekte ve tercih ettikleri firmaların güvenilirliğini sorgulamaktadırlar. Bu sebeple belli standartlara göre hazırlanmış ürünler daha çok talep görmektedir. TSE, ISO gibi uluslararası bir kuruluş ile işbirliği içinde olmasıyla belgelendirme konusunda güvenilir bir kurum haline gelmiştir. Firma sahipleri prestij ve güven kazanmak için bu belgelendirme sistemlerine başvurdukça sağlamaları gereken şartların bilincine varmış ve bunun sonucunda ürün ve hizmet kalitesi artmıştır. Bugün 150 milyon Türk lirası maliyetinde ürünün TSE uygunluk standartları kapsamında olduğu belgelenmiş ürün bulunmaktadır. Tüm bunlar insanların can ve mal güvenliğinin sağlanması ve en kaliteli ürün/hizmet servisine ulaşmaları açısından çok önemli bir adımdır.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.